top of page

ФЛАГМАН УРАЇНСЬКОГО МОРСЬКОГО ФЛОТУ В ІЗРАЇЛІ.

 

     Четвертого липня 2008 року в ізраїльський порт Хайфа зайшов корабель військово-морських сил України «Гетьман Сагайдачний». Того дня термометр  показував 39 за Цельсієм, однак спеку не помічали  матроси фрегату через серйозне завдання пришвартуватися якомога точніше і надійніше біля причалу,  а журналісти, які зустрічали корабель, через те, що їм ніколи було звертати увагу на сонце: вони вибирали місце, ракурси, лаштували  телекамери,  фотографували і обмінювалися останніми новинами стосовно українського флоту, оснащеності  кораблів, допивали нашвидку каву, сперечалися: хто вони оті велетні, що стояли осторонь від решти команди в повній амуніції, широкополих капелюхах і темних окулярах, що так пасували до засмаглих облич: українські  вояки чи «заслані козачки», тобто представники НАТО?  Чому саме з НАТО? Та тому, що фрегат «Гетьман Сагайдачний»  з травня по серпень бере участь у  антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля», завдання якої запобігати нелегальному перевезенню морем зброї, наркотиків, людей.  Уже пізніше під час екскурсії по фрегату нам розповіли, що лише за два місяці патрулювання Середземного моря український корабель затримав три судна, які порушували закони морського судноплавства.  Саме в рамках цієї програми, крім варти, моряки мають намір зайти в порти кількох держав басейну Середземного моря аби трошки відпочити, познайомитися з історією, архітектурою міст, зустрітися з українцями, які  живуть у Греції, Алжирі, Іспанії, Франції, Італії.

      Ізраїль друга країна, де кинули якір  українські моряки. Привітати матросів та офіцерів на корабель прибув Надзвичайний і повноважний посол України в державі Ізраїль Ігор Тимофеєв та військовий аташе Олександр Чернов. На їх честь вишикувалася почесна варта, піднято прапор України, прозвучали гімни України та Ізраїлю.

  • Фрегат  «Гетьман Сагайдачний» вдруге заходить в порт Хайфи і вперше бере участь у виконанні  завдання в  складі  кораблів НАТО. Ці дві події значимі і важливі для України: саме цим  ми даємо зрозуміти, що   Україна визначила пріоритети розвитку  зовнішньої політики і що це ще один важливий крок для подальшого розвитку двосторонніх зв»зків України та Ізраїлю, які повинні розвиватися не лише в галузі політики, економіки, культури але й у військовій справ, - сказав у вітальному слові до матросів та офіцерів фрегату Ігор Тимофеєв.   

    Кілька слів про сам корабель. На воду його  спущено в 1992 році, а прапор піднято 4 липня 1993 року. Отож, свій п»ятнадцятий день народження «Гетьман Сагайдачний» святкував на Святій Землі. Серед гостей українських моряків були їх ізраїльські колеги, представники  муніципалітету Хайфи, українська інтелігенція Ізраїлю, представники духовенства. Урочисте прийняття, здравиці на честь морських офіцерів, матросів та старшин,  келихи з вином все це було увечері, а  вранці, після урочистого підняття прапора, командир корабля капітан третього рангу Антон Гелунов провів екскурсію, розповів, що на фрегаті розміщується ракетне, артилерійське, торпедне та мінне озброєння і це дозволяє  вести протичовнові,повітряні та морські бойові дії. Крім того на борту є гелікоптер. Як не просили журналісти, однак  його  журналістам не показали. Спілкування вийшло теплим, невимушеним, допитливі журналісти немов малі діти хотіли знати все і про все, навіть,  що думає Росія з приводу такого от патрулювання  українських моряків в Середземному морі, про вступ України до цього альянсу? Віддаю належне пану Послу, який сказав, що уповноважений коментувати думку української сторони, а не сусідньої держави, а вступ його держави до НАТО ні в якому разі не загрожує жодній країні світу, тим більше сусідній Росії. Після імпровізованої прес-конференції   журналісти поспішили до своїх агенцій передавати інформацію, а тим часом  перша група матросів  фрегату «Гетьман Сагайдачний» вирушила на екскурсію до Єрусалима, ще одна  - до Хайфи, а  вартові  несли варту. За тим вони поміняються місцями: за три дні перебування в Ізраїлі всі матроси зійдуть на берег.

       Матрос Василь Свистюк родом із Закарпаття і в таке далеке плавання вийшов вперше. Ось що він сказав про свої враження від походу, моря, Ізраїлю:

  • Я вражений. Такий водний простір, такі кольори, ландшафти, не схожі на наші закарпатські.  У нас ліси і полонини, а тут море: то спокійне і синє немов небо, а то раптом розхвилюється як людина. Дома на мене чекає родина мама, батько, сестра я хочу їм розповісти так багато про похід, країни, які вже побачили і які ще побачимо і звичайно про Святу Землю, Єрусалим. Це особливі місця і я щасливий, що бачив все це.

    Під час бесід офіцери, самі ще юнаки, розповідали, що матроси нині  несуть свою службу відмінно. Вони надійні, сумлінні і в достатній мірі патріотичні, розуміють, що їх військова місія в складі НАТО – справа відповідальна і спрямована перш за все на боротьбу зі світовим тероризмом і зміцнення авторитету України на міжнародному рівні. (Коли матеріал був готовий до друку в ізраїльських ЗМІ з»явилася інформація, що морські  військові відомства України та Ізраїлю почали переговори про спільні навчання в водах Середземного моря під наглядом НАТО).

    На урочистому прийнятті один з найстаріших представників об»єднання вихідців з України  Яків Маніович подарував українському фрегату ізраїльський оберіг, на якому написана молитва за тих, хто несе службу на морі.

    Уже пізно увечері запитала керівника походу начальника центру морських операцій Військово-морських сил України, капітана другого рангу Антона Березовського, чи дуже стомилися від переходу, журналістів, гостей? А цей синьоокий велетень з такою щирою посмішкою  відповів:

  • Скоріше всі моря стомляться від штормів ніж український моряк. – І додав, що так тепло і сердечно українських моряків не зустрічали ще в жодній країні.

    Попереду у фрегата «Гетьман Сагайдачний» ще багато серйозної, відповідальної і небезпечної роботи, цікавих зустрічей. З ним все буде гаразд,  адже у фрегата мудрий капітан, у капітана -  віддані матроси. А у всіх їх  -  Україна. Побажаємо фрегату попутного вітру!

 

                                  Світлана Глаз,

                         Борт корабля «Гетьман Сагайдачний», Хайфа, Ізраїль.

                               Так було…

bottom of page