
ДУХОВНІ СКАРБИ УКРАЇНИ В ІЗРАЇЛІ.
(Так було)
Браслети сарматського поховання, діадема з емалі, срібна з позолотою чаша, виготовлення яких датовані 8 - 4 століттям до нашої ери – це експонати експозиції «Духовні скарби України» та виставки голограм «Золото скіфів» із колекції Національного історико-культурного заповідника «Києво-Печерська Лавра». Виставка експонатів державної скарбниці України в Тель-Авіві відбулася у 2012 році, але про її експонати можна говорити і тепер. Шедеври музею скіфського золота розташованого на території Києво-Печерського заповідника уже демонструвалися в Ізраїлі в рамках днів культури України в єврейській державі в минулому році. Тоді голограми браслетів сарматського поховання в Криму, діадеми з емалі, срібної чаші, які були знайдені в різні часи на Черкащині та Запоріжжі були доступні всього кілька днів, а бажаючих подивитися їх було багато. І ось тепер за ініціативи і підтримки надзвичайного і повноважного посла України в державі Ізраїль Геннадія Надоленка шедеври національного музею скіфського золота, який нараховує 55 тисяч експонатів, приїхали до Ізраїлю. Ізраїльтянам привезли лише 25 голограм: сережки, підвіски, браслети і гордість українського музею золоту пектораль – царська нагрудна прикраса – на якій зображені сцени з життя скіфських кочовиків, виготовлену в 4 столітті до нашої ери. Крім цього вибагливому і освіченому ізраїльському глядачеві представлено і 25 фотографій святих місць Києва. А все разом це дає змогу познайомитися з культурою і майстерністю народів, які жили на території сучасної України тисячі років тому і теперішніх майстрів фотографії. Експонати художніх голограм українських раритетів складається з майстерно виконаних об'ємних оптичних зображень і це дає неперевершений ефект. Організатори виставки з української сторони співробітники музею Наталія Горська та Олександр Крейтор розповіли, що ізраїльські митники навіть не вірили, що це копії, а не оригінали. На відкритті виставки в ткль-Авіві були присутні українці, місцеві жителі, міністри і члени кнесету, науковці і письменники, посли кількох держав і мери міст, де будуть експонуватися голограми. Гостей пригощали екзотичними фруктами, гарячим шоколадом і шампанським. Ізраїльтяни, які і не говорять українською, в захваті від побаченого і висловив щиру подяку українцям, які зуміли все це знайти, так ретельно зберігають і знайомлять сучасні покоління з минулим наших предків. Відкриваючи виставку український посол пан Надоленко зазначив, що експонування її в
містах Ізраїлю стане ще однією складовою зміцнення відносин між
Україною та єврейською державою і зблизить два народи, які
протягом багатьох століть жили поряд і в їх побут увійшли традиції
сусідів. Захід, на його думку, також сприятиме налагодженню
активного культурного діалогу між двома країнами, а генеральний
директор міністерства інформації та діаспори Ізраїлю Ронен Плот
зауважив, що в обох країнах є скарби достойні показу всьому
світові і запевнив, що найближчим часом повезе свою родину
до Києва аби подивитися оригінали українського музею.
Головний спеціаліст художньої голограми одного з провідних
підприємств України «ЄДАПС», яке використовує у своїх роботах
найсучасніші лазерні технології Олександр Крейтор, розповів,
що українські голограми вже виставлялися в Сінгапурі, Англії,
Франції, Німеччині і скрізь мали колосальний успіх і додав, що
в Україні голограми вже виготовляють понад 30 років і спеціалісти
володіють високою професійністю. Процес виготовлення голограми надзвичайно складний. Спочатку об’єкти закріпляються на гранітному столі, над ним на рамці закріпляється спеціальна пластина, покрита емульсією, потім у темряві протягом кількох годин, через спеціальне оптичне обладнання, лазером записується інформація на пластину – і виходить об’ємне зображення. Підтримується абсолютна тиша в приміщеннях. Зображенню може зашкодити найнезначніша вібрація, тому лабораторія, де виготовляють голограми скіфського золота, знаходиться далеко від кварталів, де їздять автомобілі.
Звичайно подивитися в книзі на малюнки це одне, а побачити в об»ємі і навіть візуально приміряти прикраси на себе, це зовсім інше відчуття і сприйняття, - поділилася враженнями від виставки дружина українського посла Юлія Надоленко. – А ще як уявити, що всі ці прикраси виготовили до нашої ери, то і дух перехоплює.
Світлана Глаз, Тель-Авів.
![]() |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |